Ostatnie Wpisy

Unia (nie)Jedności 29. maja 2014 22:16:00 Komentarze (1)
linkologia.pl spis.pl

    Nie lubię Unii. Nie Unii jako takiej, bo państwo polskie dobrze na tym skorzystało, jednak pozostaje pewien niesmak po tym, jak Unia Europejska rządzi wszystkim. Unia, z racji stanu, próbuje zdefiniować każdy aspekt naszego życia, a że rozdaje pieniądze (nasze – trzeba przyznać) ma wpływ na wszystko. Kiedy Francja borykała się z brakiem zapotrzebowania na ślimaki, a co za tym idzie brakiem dotacji, przemianowano ślimaka na rybę, a gdy Portugalia nie handlowała marchewkami, owa marchewka stała się owocem i od razu można było dotować nowe kategorie. Statuty Unii są klarowne, trzeba wspierać rybołustwo i przemysł owocowy, więc dopięli swego. U nas w kraju mamy swoje rodzime produkty, które ni jak mają się do standardów Unii, a skoro nie da się ich przemianować na „ichsze” trzeba ich zakazać, bo nie daj Boże Polak zarobi poza związkiem.

    Związek, co prawda nie Radziecki, dba o swoje interesy. Naciska gdzie się da i stabilizuje każdy aspekt życia Kowalskiego. To prawda, jesteśmy w Unii i na mocy umów musimy sprostać pewnym paragrafom, jednak politycy w swoich zgodach zaprzedali naród, a tym samym suwerenność Polski. Bo Polska, czy ktoś chce czy nie, ma swoje tradycje, swoje przyzwyczajenia, nawyki, drogi, którymi podąża od lat i dławienie ich albo zakazanie wiąże się z niezadowoleniem, a skoro jakiś związek, który wykorzystuje klauzule, może narzucać nam swoją wolę, zasłaniając się przepisami, przyciska nas, to czy dalej działa na naszą korzyść? I tu rodzi się dysonans interesów polityków i ludzi – ci pierwsi chcą sprostać oczekiwaniom tego, co podjęli, ci drudzy zaś – całkowicie zaufali tym pierwszym – liczą na rozwój i szacunek. Jednak szacunek w rękach polityków to rzecz stracona, i kawałek po kawałku tracimy nasze „ja” .

 

    Te wszystkie aspekty dzielą ludzi – z jednej strony cieszymy się z coraz lepszych dróg, remontu kamienic, nowych placów zabaw, fabryk – z drugiej drżymy o kolejne obostrzenia mające na celu zaszufladkowanie każdej dziedziny życia. Więc – jeżeli Unia Europejska jest wyznacznikiem wolności – dlaczego czujemy się ograniczeni?

 

Uniaa

Nasze Wybory 27. maja 2014 10:59:00 Komentarze (0)
linkologia.pl spis.pl

   Wybory do Parlamentu Europejskiego za nami. Świętuje rząd, świętują wybrani, klną przegrani, wyśmiewają ludzie. Jednym słowem – nasze polityczne piekiełko. Razi jedynie fakt związany z ignorancją społeczeństwa, zwłaszcza młodego (którego de facto czas przyszły powinien najbardziej interesować) – tym mocniej razi, jeżeli porówna się go do aktywności w internecie.   

   Jakiś czas temu wszystkie portale obiegła informacja wyśmiewająca decyzję UE o produktach wędzonych. W tym przypadku komentarze nie były litościwe, i można było odnieść wrażenie, że ludzie naprawdę buntują się absurdom prawa europejskiego i chęcią kontrolowania przezeń każdego aspektu naszego życia. Gdzież tam, bzdury – tak jak parlament konsekwentnie realizuje swój plan, tak obywatele naszego kraju pozwalają na każdy krok. Mało tego, ilość osób które głosu nie oddały pokazuje, że UE jest sama sobie panem. Czyżby każdy Polak zapomniał, czym jest demokracja?

   Może trzeba przypomnieć parę faktów? Pouczyć w szkole tego i owego, bo przecież  dobrobytu (choć chcą temu zaprzeczyć niemalże wszyscy), marketów, kredytów, samochodów, rowerów, autostrad i tego wszystkiego co właśnie mamy dorabialiśmy się, my Polacy, przez ostatnie dwadzieścia pięć lat, właśnie przez decyzje podejmowane przez młodych ludzi, naszych rodziców! Gdzie podziała się gospodarność, decyzyjność, butność naszego narodu, która zdefiniowała to gdzie jesteśmy i co sobą reprezentujemy? Jeżeli reprezentujemy status „osiadłościowy” osób spoczywających na laurach zbudowanych przez naszych rodziców, to najwyraźniej oni popełnili błąd darując nam wolność i demokrację, jeśli nie potrafimy z niej korzystać.

 

   Ktoś powie – nie ma na kogo głosować! – więc odpowiadam: jeżeli uważasz, że na listach nie ma godnych kandydatów to idź i zmarnuj głos, pokaż swoją dezaprobatę dla kandydatów, ale zrób coś! Nie ma nic gorszego niż brak działania.

 

   Ach, i jeszcze jedno: młodzież wychowana na radach i działaniach rodziców nie potrafi wziąć spraw w swoje ręce, dlatego o wszystkim decydują ludzie starsi, czyli nic się nie zmienia, ale gdy oni odejdą, my zostaniemy na tym, na co pracowaliśmy przez swoje decyzje. Na niczym.

Ten pierwszy raz... 22. maja 2014 11:50:00 Komentarze (0)
linkologia.pl spis.pl

... jest najdziwniejszy. Niby fajnie, choć nie wiadomo, czy to na pewno to, niby źle, bo tak nieco głupio zaczynać, nie wiedząc co dalej, ale... A, nie. Ja wiem, co dalej. Kiedyś pisało się "Drogi pamiętniku...", czy teraz napisać "Drogi Internecie"? Trzydzieści lat temu, i owszem, pisałbym pamiętnik, a kiedy teraz patrzę za plecy, te dawne czasy, myślę, ze zmądrzałem. I wciąż się uczę.

 

Uczę się o moim kraju, o moich rodakach, o ludziach których spotykam na co dzień. O małej i wielkiej polityce, o kłamstwach, o prawdzie, o propagandzie i z tej nauki wyłania się smutny obraz - stracili Polacy wolność i jasność umysłu. I o tym chciałbym porozmawiać, i o tym pisać. I innych przyziemnych sprawach, a nawet tych mniej przyziemnych.

Marek

Kalendarz

pn wt sr cz pt so nd
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

Ksiega gości

Księga gości

Kategorie postow

Brak kategorii